//
Beni Kategorize Etme

Erasmus Stajı Nasıl Yapılır? – 3


Tekrar merhabalar, yarın yola çıkacağım için yazı dizisine bir süre devam edemeyebileceğimi düşünüp bir yazı daha yazayım dedim.

En son pasaport ve vize yazılarımızı almıştık. Pasaport alma işlemi sanıldığı kadar zor bir işlem değil. http://www.epasaport.gov.tr/basvuru/belgeler.aspx buradaki sihirbazı kullanarak alacağınız pasaport türüne göre hangi belgeleri götüreceğinizi öğrenebilirsiniz. Fakat bordo pasaport için (umuma mahsus) gereken belgeleri yazayım; 67,5 liralık defter bedelini yatırdığınıza dair banka dekontu. Garanti Bankası’ndan yatırmıştım ben ama Ziraat falan da alıyor bildiğim kadarıyla. Bunun dışında 2 adet biyometrik fotoğraf (6 aydan eski olmayacak), varsa eski pasaportlarınız ve son olarak da nüfus cüzdanınızın aslı. Defter bedeli yanında pasaport harcı da var ama biz 1 yıllık pasaportu ücretsiz almak adına okuldan yazı aldığımızdan o meblayı ödemiyoruz.

Yalnız unutmadan ekleyeyim, pasaport harcını ödememek için aldığımız belgeyi direkt kullanamıyoruz önce vergi dairesinden damgalatmak gerekiyor. Nedenini bilmiyorum ama o da zor bir işlem değil. Ben tüm işlemlerimi Bornova’da yaptığımdan, vergi dairesinin ve ilçe emniyet müdürlüğünün dipdibe olması işimi kolaylaştırdı. Vergi dairesinde danışmaya sorun artık bu pasaport belgesini nereye damgalatıyoruz diye o sizi yönlendirir.

Damgalı harçsız pasaport belgemizi ve yukarıda belirttiğim diğer evrakları alıp doğru harçsız pasaport yazımızın ithaf edildiği ilçe emniyet müdürlüğünün yolunu tutuyoruz. Bornova’da parmak izi hemen girişte alınıyor. Parmak izimizi verdikten sonra yukarı çıkıp pasaport işlerine gidiyoruz. Belgelerimizi teslim ediyoruz ve yaklaşık 10 dakikada işlemlerimizi bitiriyoruz.

Bornova ilçe emniyeti randevusuz çalışıyor ama her yer böyle değil. O yüzden başvurunuzu yapacağınız yerin randevulu çalışıp çalışmadığını http://www.epasaport.gov.tr/ adresinden öğrenin.

Benim pasaportum 6 gün içinde gelmişti. Lakin şu an bildiğim kadarıyla pasaport ihalelerinin iptal olmasından dolayı 40 günü buluyor. Herhalde önümüzdeki yıl düzelir.

Pasaportunuzu beklerken hibenizin yatacağı bankadan bir TL bir de Euro hesabı açtırabilirsiniz. Bu konuda ayrıntılı bilgiyi de yine dış ilişkiler ofisinden alabilirsiniz.

Pasaportumuz elimize ulaşıyor. Ağırca biraz. Şimdi sırada en çetrefilli şey olan vize var. Onunla uğraşacağız önümüzdeki yazımızda.

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Goodreads

İstatistik

  • 19.507 tıklama
wordpress stat
%d blogcu bunu beğendi: